Izvještaj sa treće mobilnosti projekta Comenius Agencije za mobilnost
Autor: Ivan Lutz, 30. 4. 2012.

Treći projektni sastanak održan je u Parmi, u Italiji od 26.2.2012. do 3.3.2012. Domaćin sastanka bila je škola I.T.C. Giovan Battista Bodoni.

Učenici: Vatroslav Živković (3f)                            Profesori: Tea Botica
               Ivona Jurić (3h)                                                           Tanja Popović
              Tomislav Bazina (4k)                                                  Tomislav Barišić
              Rea Maoduš (1b)                                                        Iva Bodrožić-Selak
              Alma Nuhanović (2f)
              Sara Deket (2f)

Prvog dana sastanka predstavljen je tjedni program, ravnateljica škole održala je pozdravni govor, u školskoj dvorani organiziran je prigodni koncert i predstavljanje svih zemalja sudionika sastanka. Profesori škole domaćina predstavili su nam svoju školu i organizirali obilazak škole. Nakon toga formirane su radne skupine za radionice. Koordinatori projekta iz Turske izvijestili su o do sada učinjenom.

Učenici su imali organizirano upoznavanje grada kroz radioncu u kojoj su dobili zadatke pronaći određene spomenike u gradu i donijeti njihove fotografije, obaviti intervjue s određenim vlasnicima suvenirnica i trgovina. Za to su vrijeme profesori planirali slijedeći projektni sastanak u Falmouthu, u Velikoj Britaniji.

Drugi dan sastanka protekao je u razvijanju fotografija koje su učenici sakupili prethodnog dana, predstavljanju poslavnih planova i upitnika koje su učenici popunili prije odlaska u Itraliju. U popodnevnim satima bio je organiziran turistički razgled grada.

Treći dan domaćini su nas vodili u tvornicu parmezana u Mamianu, i tvornicu pršuta. Vidjeli smo izradu najpoznatijeg talijanskog sira i pršuta, talijanski brend. Pokazali su nam cijeli postupak proizvodnje. U povratku smo posjetili dvorac Torrechiara, izgrađen u 15. stoljeću. U popodnevnim satima posjetili smo najpoznatije vinograde u Parmi i vidjeli proizvodnju vina. Vinarija Monte Delle Vigne izrazila je želju za suradnju s našom školom.

Četvrti dan su učenici predstavljali svoje video uratke. Svaka je zemlja pokazala dio svoje baštine i kulture. Kroz zajedničko druženje i predstavljanje svojih radova, učenici su razvijali svijest o multikulturalnosti, prihvaćanju različitosti, i važnosti govorenja engleskog jezika, kao svjetskog jezika sporazumijevanja. Održana je i oproštajna večera na kojoj su sve zemlje prezentirale svoje specijalitete.

Zadnji dan sastanka organiziran je put u Milano, koji je udaljen od Parme stotinjak kilometara. Posjetili smo Milansku katedralu, jednu od najvećih crkvi na svijetu, dvorac Sforzesco, i Cenacolo Leonarda Da Vincija.
U večernjim satima vratili smo se u Parmu.

Tanja Popović