ŠKOLSKA EKONOMIJA
Autor: Ivan Lutz, 25. 3. 2010.

Školsko gospodarstvo obrađuje oko 70 hektara poljoprivrednog obradivog zemljišta.Poljoprivredne površine se uglavnom odnose na ratarske , voćarske i vrtlarske površine.

ŠKOLSKA EKONOMIJA

Od ratarskih kultura se uglavnom siju: pšenica, uljana repica, soja, zob i lucerna. Najčešće povrtlarske kulture su krumpir, crveni luk, salata, mrkva, peršin, paprika, kupusnjače, celer, cikla i druge. Voćarske površine se odnose na na uzgoj kupina, voćnjak sa raznim vrstama voća i vinograd sa stolnim i vinskim sortama vinove loze.

Od stočarske proizvodnje školsko gospodarstvo posjeduje devet grla konja lipicanske pasmine.

Treba istaknuti da posjedujemo lipicanskog pastuha Tulipan toplica koji je osvojio mnoge nagrade na međunarodnim i županijskim natjecanjima. Prošle godine pastuh je bio posuđen državnoj ergeli u Đakovu kao pepinjer za oplođavanje njihovih kobila, a sada se trenutno nalazi u susjednoj Mađarskoj na najvećoj državnoj ergeli Silvašvarad također kao pepinjer.

Sve potrebe za hranom za uzgoj konja školsko gospodarstvo sa učenicima u sklopu praktične nastave obavlja samo. Prije svega misli se na travne površine, sjetva zobi i baliranje sijena i slame za potrebe konja.

Sve raspoložive poljoprivredne površine školsko gospodarstvo obavlja sa vlastitom poljoprivrednom  mehanizacijom.

Treba istaknuti da ove proizvodne godine školsko gospodarstvo u suradnji sa Poljoprivrednim institutom Osijek zasijalo 1,6 hektara pšenice sa preko tisuću mikro parcela raznih sorti i linija pšenice i ječma koje služe isključivo za znanstvene i istraživačke svrhe. Na ovim površina i učenici naše škole rade svoje završne radove.

autor teksta : Mladen Lamešić