Nedjeljno jutro s lovcima
Autor: Ivan Lutz, 18. 12. 2017.

Učenik 4. A razreda Marko Crnolatac se kroz neposredno druženje s lovcima imao priliku upoznati s pravilima ponašanja i postupcima lovaca prije početka lova.

Evo njegovih dojmova:

U sklopu izvannastavne aktivnosti „Lovac i priroda“ zajedno sa voditeljem Marijom Vukasovićem sudjelovao sam na otvorenju lovne sezone u Divoševcima. Okupljanje je organizirala Lovna jedinica „Gaj“ – Divoševci i Kupina koja djeluje u okviru Lovačkog društva „Vir“ Velika Kopanica.

Lovstvo je djelatnost koja predstavlja uzgoj, zaštitu, lov i korištenje divljači. Lov obuhvaća traženje, promatranje, prebrojavanje, uzgoj, prihranjivanje, slijeđenje, odstrjel, hvatanje žive divljači, puštanje umjetno uzgojene divljači u lovišta.

Prije početka lova voditelj lova (lovnik) je dao upute i pravila lova, kojih se sudionici moraju pridržavati. Lovnik je upoznao sve sudionike lova o načinu lova, vrsti divljači koja se lovi, upozorio na pravila sigurnosti pri rukovanju oružjem, način korištenja lovačkih pasa, korištenje zvučnih signala, osobne zaštitne opreme i sredstava (reflektirajući prsluk), informacije o stankama i slično.

Lovački psi koji su korišteni u lovu bili su njemački lovni terijer, oštrodlaki i kratkodlaki njemački ptičar.

Sudjelovanjem na otvaranju lovne sezone spoznao sam da poštivanje lovačke tradicije i običaja nije samo vrlina lovaca, već je to ujedno i njihova obveza. Njegovanje postojećih lovačkih običaja, mnogobrojni sadržaja koji se provode u lovačkim organizacijama obogaćuje društveni život. Poštivanje lovačke tradicije i običaja pokazuje odnos lovaca prema prirodi i divljači. Zato ću i ja postati lovac.

Marko Crnolatac, 4.A