preskoči na sadržaj

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod

Login
 

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2010.

Ukupno: 658877

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Četvrti međunarodni projektni sastanak
Autor: Ivan Lutz, 18. 12. 2017.

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda partner je školama iz Latvije, Rumunjske, Turske i Španjolske u projektu ''Learning platform Young people Entrepreneurial skill development possibilities'' (2015-1-LV01-KA219-013417_3),  pod pokroviteljsvom Agencije za mobilnost i programe Europske unije, programa Erasmus+ (K2) za strukovno obrazovanje i osposobljavanje. Cilj projekta je izraditi platformu za učenje o poduzetništvu koja će koristiti mladima kako bi metodički inovativnijem pristupu razvili poduzetničke vještine, jer danas je neizostavno pripremiti učenike na razvoj vještina, ali ne nužno ponavljanjem  umemoriranih činjenica.


Škole uključene u projekt imaju različita iskustva u razvoju mladih ljudi u poduzetničkim vještinama i u pristupima obrazovanju i zato zajedno rade na modelu suradnje i povezivanja škole, lokalne zajednice i poduzetnika. Učenici tijekom sudjelovanja u projektnim aktivnostima istražuju poduzetničko okruženje i tržište rada.

Projekt namjerava uključiti sve nastavnike, a ne samo nastavnike ekonomije i društvenih znanosti, jer poduzetničke se vještine razvijaju u različitim situacijama i svaki nastavnik tome može pridonijeti.

Glavni rezultat projekta neformalni je alat za učenje - platforma za učenje na Moodleu s mogućnošću certifikacije, a radni materijali dostupni su na šest jezika; latvijskom, rumunjskom, turskom, španjolskom, engleskom i hrvatskom.

U sklopu projekta, od 20. do 25. listopada 2017. profesorice Valentina Županić i Iva Bodrožić-Selak boravile su u Rumunjskoj u gradu Râmnicu Vâlcea na četvrtom međunarodnom projektnom sastanku koji je uključivao isključivo nastavnike.

Domaćin sastanka bila je srednja strukovna škola Colegiul Energetic.

Prvog dana sastanka pozdravili su nas predstavnici Škole kao i predstavnici lokalne zajednice i svi su partneri prezentirali svoj dosadašnji dvogodišnji rad na projektu.

Slijedio je niz sastanaka nastavnika na kojima smo raspravili teme poput organizacije daljnje provedbe projekta, uređivanja mrežne stranice projekta, korištenja ETwinninga u svrhu diseminacije i provedbe projekta, financije itd. Posebno je bilo istaknuto certificiranje učenika koji koristeći platformu za učenje uspješno riješe ispite na temu poduzetništva.

Prije samog sastanka među učenicima svih škola partnera provedena je anketa o korištenju i učinkovitosti platforme za učenje o poduzetništvu.  Analizu rezultata ankete predstavila je profesorica Codruța Elena Țenea iz Rumunjske. Učenici su zadovoljni i kao prednost ističu mogućnost kombiniranog učenja, učenja u skupini i učenja putem platforme. Nedostatak učenja vide u učenju kod kuće, jer su tada teško motivirani.

Radom u skupinama pokušali smo odgovoriti koliko su uspješni poslovni planovi koje izrađuju učenici,  na koji ih način izrađuju i kako uspješno organizirati sajam poslovnih planova iduće godine.

U drugom dijelu sastanka domaćini su organizirali posjete velikim i malim poduzetnicima.

Posjetili smo tvrtku VILMAR osnovanu 1971. godine, koja je nakon 1991. godine dostigla najviše standarde izvrsnosti, kada ju je kupila tvrtka Groupe Genoyer i koja ju je pretvorila u moderni proizvodni pogon. VILMAR proizvodi i prodaje raznovrsnu paletu dijelova tehnološke opreme i dijelova koji se koriste u nekoliko industrijskih grana; nafta i prirodni plin, kemija, petrokemija, rudarstvo, nuklearna energija itd. Obuhvaća 25 hektara, od kojih je 10 radionica koje posjeduju najnoviju tehnološku opremu, zapošljavajući gotovo 400 zaposlenika.

Sano Vita druga je tvornica s čijom smo se proizvodnjom upoznali. Osnovana je 1995. godine s ciljem da obrazuje javnost i promijeni rumunjski način života. Filozofija Sano Vitae je korištenje prirodne, visoke kvalitete hrane za pripremu dnevnih obroka. To je certificirana tvrtka i pridržava se međunarodnih standarda upravljanja okolišem, kvalitete hrane i sigurnosti.

Osim velikih, upoznali smo se i s primjerima malog poduzetnišva. Predstavile su nam se dvije poduzetnice. Jedna koja je motivirana pronalaskom pomoći za svog bolesnog sina osnovala i proširila biljnu ljekarnu i druga koja je od hobija izrade nakita proširila svoju proizdvodnju i prodaju putem mreže, sajmova, modnih revija.

Nije izostao ni kulturološki dio sastanka pa smo  posjetili transilvanijski kraj, grad Brasov i dvorac u kojem je kratko živio poznati vlaški knez Vlad Ţepeş, Drakula.

Vrativši se svojim kućama nastavljamo rad na svojim projektnim zadatcima. Učenici se, osim polaganjem ispita putem Moodlea, pripremaju za prezentaciju svojih poslovnih planova, tvrtki i proizvoda o kojima ćete čitati više kada se predstavimo na sajmu u Turskoj u Istanbulu gdje će biti i posljednji projektni sastanak u travnju 2018. godine!

Naš rad možete pratiti putem mrežne stranice projekta - http://epps.lv





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju