OBILAZAK TEHNIČKOG I PRIRODSLOVNOG MUZEJA U ZAGREBU
Autor: Ivan Lutz, 5. 10. 2017.

Dana 20. rujna 2017. godine učenici 1.i (Tehničar geodezije i geoinformatike) i 1.f razreda (Šumarski tehničar) bili su na jednodnevnoj stručnoj ekskurziji u Zagrebu u pratnji nastavnica Marije Tomić i Štefice Čanić.

Učenici su prvo posjetili Tehnički muzej gdje su pogledali odjele: kabinet Nikole Tesle, rudarstvo, geologija, zemljomjerstvo, katastar, transformacija energije, promet i astronautika s planetarijem. U kabinetu Nikole Tesle naši učenici saznali su više o Tesli, njegovom životu i njegovim izumima. Sudjelovali su i u pokusima s Teslinim transformatorima.

Obišli su i ostale odjele u muzeju koji  su povezani s njihovim budućim zanimanjem i trenutnim smjerom poput odjela zemljomjerstva i katastra. Nakon toga uputili su se prema odjelu astronautike s planetarijem. Tamo su saznali više o svemiru, prvim svemirskim letjelicama i slijetanju na Mars. Najatraktivniji je bio planetarij gdje su učenici mogli vidjeti zvjezdano nebo u bilo koje doba noći i u bilo koje godišnje doba.

Poslije razgledavanja učenici su krenuli autobusom do Gornjeg grada. Tamo su obišli Kamenita vrata i Trg sv. Marka.

Nakon razgledavanja uputili su se u Prirodoslovni muzej. Obilazak muzeja napravili su u grupama. Jedna grupa je s nastavnicom Čanić obilazila geološko-paleontološki odjel, dok je druga grupa s nastavnicom Tomić obilazila mineraloško-petrografski odjel.

Obilazeći mineraloško-petrografski odjel mogli su vidjeti raznoliko kamenje, minerale, komade meteorita i Zemljino kamenje tj. kako izgledaju slojevi od Zemljine jezgre do površine.

Obilazeći geološko-paleontološki odjel učenici su saznali više o razvoju života na Zemlji kroz izloške poput raznih fosila, biljaka, malih ribica i kukaca. U muzeju se čuva fosil kukaca u kamenu što je jako rijetko za pronaći. Čuvaju se i zubi morskih kitova, kao i njihovi kralješci.

Stručnu ekskurziju naši učenici završili su grupnim slikanjem i slobodnim vremenom u kojem su obilazili grad Zagreb. Kućama su se vratili u kasnim satima s novostečenim znanjem i novim životnim iskustvima i prijateljstvima.

Učenica: Maja Kaurin 1.i, Tehničar za geodeziju i geoinformatiku