Autor: Ivan Lutz, 5. 4. 2017.

U sklopu projekta Erasmus+ u našoj se školi od 20. – 24. ožujka 2017. održao treći projektni sastanak pod nazivom Learning platform ''Young people Entreprenurial skill development possibilities.'' Ugostili smo 11 nastavnika i 23 učenika iz Latvije, Španjolske, Rumunjske i Turske.

Nakon organiziranog dočeka u školi gdje su nas zabavili Školski tamburaški orkestar pod vodstvom prof. Tomislava Ferića i Školski rock bend na čelu s prof. Zdenkom Krznarić gosti su obišli školu, Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije, naše učionice na otvorenom i školski vrt.

Prvog dana sastanka učenici su se kroz pripremljene radionice upoznali sa znamenitostima našeg grada, dok su nastavnici posjetili tvrtku Euro - Tim d.o.o. Darka Grivičića koja proizvodi agropelete, odnosno otpad i ostatke biljne proizvodnje koristi kao izvor energije. U večernjim satima svi su gosti zajedno s domaćinima posjetili Radnički dom, gdje im je  organizirana plesna radionica uz reviju nošnji iz različitih krajeva Hrvatske.

Drugi dan sastanka počeo je posjetom našoj rodi Malenoj u Brodskom Varošu. Ljubavna priča zaokupila je sve posjetitelje koji su imali pregršt pitanja za gospodina Stjepana Vokića.

Nakon toga smo obišli Atlantic grupu gdje su nas srdačno primili i pokazali nam način proizvodnje energetskih pločica za europsko tržište.

Posjet Eko-etno selu Stara Kapela savršeno je zaokružilo dan i oduševilo sve prisutne. Stari zanati - tkalačka radionica i gašenje kreča - vratili su nas u neka davna vremena.
Treći dan sastanka učenici su raspoređeni u 6 skupina sudjelovali na radionicama koje su organizirali nastavnici naše škole. Nakon radionica pripremili su power point prezentacije o onome što su vidjeli i naučili. Za to su vrijeme nastavnici dogovarali načine istraživanja tržišta te se dogovarali oko daljnje provedbe projekta.

U popodnevnim smo satima posjetili tvrtku Geoplan d.o.o., koja obavlja sve poslove iz područja geodezije i projektiranja od 1989. godine. Direktor tvrtke, gospodin Mario Tomić, upoznao nas je s djelatnošću tvrtke.

Zadnjeg dana projektnog sastanka u Slavonskom Brodu posjetili smo tiskaru TDA BROD d.o.o. koja je s proizvodnom grafičkom djelatnošću započela davne 1989. godine te je kroz stalno ulaganje u tehnologiju i opremu za rad proširila svoje proizvodne kapacitete i povećala proizvodnju.

Posjetili smo i Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. čiji proizvodni program obuhvaća vojni program i program teretnih vagona te je jedini proizvođač teretnih željezničkih vagona u Republici Hrvatskoj, a prisutan je i na europskom tržištu.

Nakon povratka u školu učenici svih zemalja sudionika projekta prezentirali su svoje poslovne planove na kojima su prethodno vrijedno radili.

Zadnji dan projektnog druženja rezerviran je za upoznavanje znamenitosti glavnog grada. Tako smo i mi posjetili Zagreb, Muzej iluzija i Muzej prekinutih veza.

Radujemo se sljedećem projektnom sastanku koji će se održati u Rumunjskoj u studenom 2017.