Projekt: ''Learning platform Young people Entrepreneurial skill development possibilities
Autor: Ivan Lutz, 11. 11. 2016.

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda partner je školama iz Latvije, Rumunjske, Turske i Španjolske u projektu ''Learning platform Young people Entrepreneurial skill development possibilities'',  pod pokroviteljsvom Agencije za mobilnost i programe Europske unije, programa Erasmus+ za strukovno obrazovanje i osposobljavanje.

U sklopu projekta, od 22. do 30. listopada 2016. grupa od 3 nastavnika i 6 učenika iz Srednje škole Matije Antuna Reljkovića boravila je u Baskiji, Španjolskoj, u turističkom biseru na obali Donostiji / San Sebastijanu.

Domaćin sastanka bila je škola I.E.S. Manteo Zubiri, moderna škola u kojoj je europska dimenzija obrazovanja prisutna već duže vrijeme kroz europske projekte koje provode.

Program koji su nam organizirali domaćini bio je pun zanimljivih aktivnosti koje razvijaju učeničke i nastavničke poduzetničke vještine i kreativnost.

Prvog dana sastanka, nakon obilaska škole, učenici su dobili zadatak pronaći znamenitosti grada kroz niz zagonetki koje su mogli uspješno riješiti samo uz suradnju te su se tako pobliže upoznali.

Slijedio je posjet knjižari - antikvarijatu Re-Read, koja otkupljuje i prodaje knjige po vrlo povoljnim cijenama, u kojoj smo sudjelovali na predavanju o osnutku i poslovanju knjižare.

Sutradan smo posjetili Centar za inovacije Tknika, koji promiče razvoj kreativnosti i poduzetničkih ideja u strukovnom obrazovanju. Tknika, po uzoru na najnaprednije svjetske centre za strukovno obrazovanje, razvija i potiče inovativne projekte u području tehnologije, obrazovanja i poduzetništva. Centar potiče suradnju tvrtki, tehnoloških i istraživačkih centara, fakulteta i srednjih škola, sve u svrhu poticanja i razvoja poduzetničkih vještina. Za učenike je bila organizirana radionica „Razvoj kreativnosti“, dok su nastavnici razmijenili primjere iz prakse kako motivirati učenike na bolje i uspješnije usvajanje znanja. Nakon radionica učenici su nam predstavili svoje radove pripremljene kod kuće, kako je bilo učiti mlađe učenike o upravljanju osobnim financijama.

San Sebastian je grad koji se stalno mijenja i razvija, pa smo posjetili i centar Tabakalera, bivšu tvornicu duhana pretvorenu u Međunarodni centar za suvremenu umjetnost i kreativni razvoj, u organizaciji lokalne samouprave i lokalnih poduzetnika.

Kroz sastanak s predstavnicima grada u Gradskoj vijećnici saznali smo o povijesti i razvoju grada, koji je procvjetao nakon što je proglašen Europskom prijestolnicom kulture 2016.

Naša španjolska avantura nastavljena je posjetom tvornici Irizar, koja se bavi proizvodnjom autobusa. To je obiteljska tvrtka osnovana 1889. koja je postala globalno priznata zbog profesionalnosti i inovativnog načina razmišljanja.

Ovaj dio Španjolske nudi svakom posjetitelju pregršt iznenađenja na svakom koraku. Tako smo posjetili franjevačko svetište Arantzazu koje u okrilju mira i tišine pruža nadu svakom posjetitelju. Arrikrutz špilja, speleološki fenomen i turistička atrakcija također je bila dio našeg kulturnog obilaska.

Zadnji dan sastanka proveli smo u Bilbau, najvećem baskijskom gradu i najvažnijoj španjolskoj luci na Atlantskom oceanu. Posjetili smo muzej suvremene umjetnosti Guggenheim izgrađenom uz rijeku Nervión, koja se ulijeva u Atlantik. U muzeju se može vidjeti stalna postava, ali i mnoge gostujuće izložbe kako španjolskih, tako i svjetskih umjetnika.

Španjolsko iskustvo, miris i zvuk oceana još su prisutni, iako blijede pri povratku u hrvatsku realnost, ali s nadom da ćemo iskustva i prikupljene ideje implementirati u našu stvarnost za bolju budućnost.

Naš rad možete pratiti putem mrežne stranice projekta - http://epps.lv

Idući projektni sastanak održat će se u ožujku 2017. godine u našoj školi!