Stručna ekskurzija na Poljoprivredni fakultet i Poljoprivredni institut u Osijeku
Autor: Ivan Lutz, 4. 5. 2016.

Dana 22.4.2016. učenici 3.c razreda (Poljoprivredni tehničar fitofarmaceut) i nastavnici Ivana Petrošanec-Pišl i Mario Vukasović, srednje škole Matije Antuna Reljkovića u okviru praktične nastave posjetili su Dane otvorenih vrata Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku.

Tijekom posjete saznali smo osnovne podatke o fakultetu. Tako smo doznali da je Poljoprivredni fakultet počeo sa svojim znanstvenim djelovanjem 18. listopada 1960. godine i tada je nosio naziv Visoka poljoprivredna škola. Ujedno smo tijekom obilaska zgrade fakulteta posjetili knjižnicu smještenu na dva kata,pri čemu se na prvom katu odvija klasična posudbu knjiga, a na drugom katu nalazi se čitaonica koju studenti koriste za pripremu ispita i izvršavanje ostalih obveza tijekom studiranja.

Po završetku obilaska fakultetske knjižnice uputili smo se ka mjestu gdje su svi zainteresirani mogli pogledati prezentaciju proizvodnje piva u „kućnim“ uvjetima, što je sve popularniji oblik proizvodnje piva u Hrvatskoj.

Ujedno smo tijekom boravka na fakultetu pregledali vrijednu zbirku prepariranih životinja, kao i raznovrsne postere na temu znanost i umjetnost, poput Korovska flora u likovnoj umjetnosti, Suncokret u znanosti i umjetnosti, Kristali vode –vibracijom do umjetničkih djela, Biljne vrste u djelima Williama Shakespearea itd.

Po završetku posjete Fakultetu uputili smo se na Poljoprivredni institut u Osijeku u odjel za voćarsku proizvodnju, gdje smo se upoznali sa metodama praćenja štetnika i uzročnika bolesti te pravovremenog donošenja odluke o zaštiti bilja. Cilj ovog posjeta bio je poticanje učenika za samostalno učenje i primjenu stečenog znanja u praksi.

Tako nam je prikazano djelovanje feromonskih trapova,kojima se prati gustoća i veličina muške populacije štetnika. Potom smo posjetili voćarski rasadnik gdje smo upoznati s načinima dobivanja podloga i plemki, a budući da su proljetni radovi bili u tijeku vidjeli smo i primjenu zaštitnih sredstava u mladom rasadniku te navodnjavanje putem tifona.

Tekst:Stella Palenkić,3.c

Foto: Ivana Petrošanec-Pišl i Stella Palenkić