Studijski posjet projektu Eco horty lab II
Autor: Ivan Lutz, 7. 4. 2016.

Članovi Udruge Loco Moto koji su sudjelovali u projektu Eco Horty Lab II, te voditeljica projekta Lidija Blažević, projektni asistent Josip Vukojević i profesorice Srednje škole Matije Antuna Reljkovića iz Sl. Broda, Mirjana Martić i Ivana Petrošanec Pišl, sudjelovali su u studijskom putovanju u Puli, u periodu 28.3-1.4.2016. godine, s ciljem da upoznavanja rad udruga i zadruga grada Pule.

Domaćin  je bila gđa Božica Peruško iz Socijalne Zadruge Contus. Prvi dan studijskog posjeta obišli smo nasade  Udruge za prevenciju, rehabilitaciju i resocijalizaciju liječenih ovisnika o drogama, te  Školu za odgoj i obrazovanje - Pula i njihovu učeničku zadrugu Šparooga.

Sa dosadašnjim radom Zadruge upoznala nas je voditeljica gđa Danijela Kasumović – Maružin, te podpredsjednica Vanja Marković. Slijedeći dan posjetili smo  Društvo osoba sa tjelesnim invaliditetom grada Pule, gdje nas je srdačno dočekao predsjednik Mladen Pucarić. Posjetili smo njihove prostorije smještene u Društvenom centru Karlo Rojc u Puli u kojem su smještene i druge Udruge sa područja grada Pule.

Zadnji dan studijskog putovanja obišli smo poljoprivredno gospodarstvo Zadruge „ŠPAROOGA“ u blizini grada Vodnjana, te vidjeli maslinik, vinograd, povrtnjak i domaće životinje koje tamo obitavaju. Pred sam kraj putovanja svratili smo i do  Udruge Kreativnih 40+,  u Malinskoj, na otoku Krku, gdje smo posjetili njihov izložbeni prostor sa svim radovima iz njihove kreativne radionice.

Korist od ovog studijskog posjeta bila je obostrana. Budući da se sve udruge susreću sa problemom financiranja, mnogi su iskustva naše škole u realizaciji brojnih EU projekata, uzeli kao primjer dobre prakse sa željom da uče od nas. Mi smo s druge strane,bogatiji za iskustvo širenja pozitivne energije, koje svim članovima- borcima udruga ne nedostaje.