Poljoprivredne zanimljivosti
Autor: Ivan Lutz, 1. 3. 2008.

Profesor Tihomir Validžić piše o poljoprivrednim zanimljivostima u našem školiskom vrtu.
Pročitajte njegovu uvodnu riječ. Ovdje

Uvodna riječ

Kao prvo, pozdrav svima koji po prvi puta posjećuju naše školske web stranice a posebno učenicima SŠ. Matije Antuna Reljkovića u Slavonskom Brodu.

Rekli bi stari Latini: Verba volant scripta mantet – Riječi lete a pisano ostaje.

Naša zemlja je na pragu ulaska u Europsku uniju i NATO savez, pa smo svakodnevno svjedoci donošenja novih pravilnika i raznih prilagodbi EU-standardima. Neke standarde smo već odavno postigli, za dostizanje nekih je potreban samo mali napor no ima ih dosta na kojima moramo podosta poraditi kako u materijalnom smislu (potrebne su investicije), a za dostizanje nekih standarda trebat će više vremena, naročito u mijenjanju stavova, mišljenja i navika mnogih naših ljudi.

Ovi problemi se naročito ogledaju u zapinjanju prilagodbe poljoprivredne proizvodnje standardima EU.

Radeći u praksi, te kontaktirajući poštovane kolege iz inozemstva (posebno iz područja poljoprivrede i obrazovanja) shvatio sam da, između ostalog naš problem nije u nedostatku znanja nego u konkretnoj operacionalizaciji znanja u praksi.

Kao mladi dipl. ing. Agronomije, nakon svršetka studija, i sam sam osjetio taj raskorak između teorije i prakse. Ne mogu se oteti dojmu da su stranci „usko specijalizirani“ i jaki praktičari što mogu zahvaliti svome obrazovnom sustavu. Od njih bi u tome pogledu mogli dosta naučiti.

Ideja vodilja pokretanja ovih stranica je dati skromni doprinos strukovnom obrazovanju iz područja poljoprivrede u smanjivanju jaza između „teorije i prakse“. Također namjera mi je kroz praktični rad kod učenika izazvati pažnju i radoznalost koja bi, nakon aktivnosti u ratarskom praktikumu i objavljivanja rezultata na ovim stranicama, mogla kod nekih upaliti iskru „znanstvenog interesa“.

Nadam se da će stranice biti korisne i svima zainteresiranima za poljoprivrednu proizvodnju, koji samozatajno rade u svojim vrtovima ili se hrabro probijaju kroz šumu problema pokrećući proizvodnju na vlastitom poljoprivrednom gospodarstvu.

Posebna mi je želja pomoći kolegicama i kolegama agronomima koji rade u Poljoprivrednim školama, koji (kao i sam), svakodnevno vode borbu s prenatrpanim nastavnim programima i nedostatkom didaktičkog „alata“. Doduše, stručne literature iz svih grana poljoprivrede ne nedostaje, ali udžbenika (uz časne iznimke) jednostavno NEMA. I pitam se, nismo li svi pomalo odgovorni za ovakvu situaciju?

Kolegice i kolege će možda naći nešto zanimljivo od nastavnih materijala u podmapi – Didaktički materijali.

Kao što se vidi iz izbornika, naslov ove stranice je - Poljoprivredne zanimljivosti, no on je mogao biti i drugačiji a podijelili smo ga tematski na: Ratarstvo, povrćarstvo, voćarstvo, aktualnosti zaštite bilja, didaktički materijali i na kraju fotografije iz svakodnevnih aktivnosti u našem Ratarskom praktikumu u okviru Praktične nastave.

Materijala za objavljivanje ima dosta i njega ćemo postupno objavljivati na ovim stranicama. Za početak možete pročitati nekoliko tekstova o rjeđe uzgajanim ratarskim kulturama, koje smo proteklih godina uzgajali u Ratarskom praktikumu.

Tu se može pronaći zanimljivih informacija, posebno iz agrotehnike proizvodnje pojedinih kultura koje je izrazito teško dobiti a gotovo nemoguće saznati iščitavajući hrvatski web prostor.

Svaku sugestiju, prijedlog ili kritiku koja će poboljšati kvalitetu ovih stranica ću prihvatiti a svaki oblik suradnje je itekako dobrodošao.

Lijep pozdrav,

Tihomir Validžić prof.