Završena 8. Alpe-Adria šumarska olimpijada
Autor: Ivan Lutz, 2. 5. 2013.

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića iz Slavonskog Broda po drugi je puta domaćin najvećeg natjecanja za mlade šumare u ovom djelu  Europe. 8. Alpe-Adria šumarska olimpijada sa svečanim otvaranjem 21.03. u 10 sati na Šumarskom poligonu uz školu bila je domaćin za 85 natjecateljica i isto toliko osoba u pratnji koje su usko vezane uz obrazovanje u sektoru šumarstva...

Šumarska olimpijada je pravo mjesto za razmjenu znanja i vještina i sklapanje prijateljstava među mladima Austrije, Italije, Slovenije i Hrvatske, dvadeset različitih škola nama susjednih država čini ovaj događaj vrijednim pažnje i važnosti.
Šumarska olimpijada je natjecanje učenika škola zemalja EU, a kako je Hrvatska još uvijek u statusu kandidata organizacija se radi kroz udruženje Alpe-Adria. Sudionici Olimpijade su bili smješteni u hotelima i prenoćištima Slavonskog Broda, pa je cijeli grad od 20. do 22. ožujka bio "olimpijsko selo". Svečano otvaranje uz paljenje olimpijske vatre održavalo se na poligonu uz Srednju školu Matije Antuna Reljkovića a tu su se događala i sva natjecanja. Učenici se natječu u pet disciplina od preciznog obaranja stabala do kresanja grana i preciznosti reza.
            Cilj ovog natjecanja je šumarskog radnika predstaviti kao vrijednog i ravnopravnog učesnika u svim procesima proizvodnje u šumarstvu, od kojih je i sječa stabala jedan od glavnih uzgojnih zahvata koji osigurava održivost gospodarenja kao temeljnog cilja opstojnosti naših šuma. Znači ,cilj je da učenik spozna što može i da trudom i radom nauči kako to i postići. Kako nas dobro vrijeme nije pratilo na sam dan otvaranja koji je ujedno i prvi dan natjecanja, možemo samo čestitati svim sudionicima jer su pokazali iznimnu odvažnost i profesionalnost te nas uvjerili da za šumare ne postoji loše vrijeme nego samo loša odjeća.Naši glavni pokrovitelji su Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatske šume, Ministarstvo obrazovanja i Brodsko-posavska županija koji su partneri od izuzetne važnosti i našom dugogodišnjom suradnjom uvijek nas prate kroz razna natjecanja i manifestacije.Tako i na ovom natjecanju svi suci po disciplima pokazali su iznimnu odvažnost i snagu suđenja u teškim uvjetima, strogost ali uvijek pravednost. Na tome im neizmjerno hvala.
            Pored natjecanja, cijela manifestacija obuhvaća i niz različitih popratnih događanja koji promoviraju šumarske djelatnosti, a u isto vrijeme grad Slavonski Brod i Brodsko-posavsku županiju predstavljaju turističkom atrakcijom naše Slavonije.Tako smo ugostili i školu iz Sarajeva, Futoga, Vinkovaca, Virovitice i Đurđevca kojima je jedno zajedničko , a to je obrazovanje učenika u sektoru šumarstva. Naša škola do sada je uspiješno svih ovih godina bila ravnopravni sudionik ove Olimpijade i jedini predstavnik Hrvatske, a ove godine u tome  im se pridružio i Šumarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu.

Sa svojim predstavnikom Zvonimirom Štivićem i osvojenom srebrnom medaljom u okretanju vodilice i mjenjanju lanca pokazali su kako visoko obrazovanje ima svoje kvalitetne snage.

Predstavnik škole domaćina u ukupnom poredku Zvonko Perić nalazi se na sedmom mjestu te mu na njegovom plasmanu čestitamo i želimo puno sreće u idućim natjecanjima.
Kako nam je 21.03. i prvi dan proljeća te ujedno i Međunarodni Dan zaštite šuma uz samo natjecanje  naučili smo i   puno edukativnih stvari vezanih uz naše glavne vrste drveća Slavonskog kraja za što su se pobrinuli Hrvatsko šumarsko društvo ogranak Slavonski Brod.

Domaćin i ravnatelj škole Matija Antun Reljković, mr. sci. Vlado Prskalo, naglasio je značaj šumarske olimpijade za ovu školu u njegovanju olimpijskog duha kod učenika, ali i kulturnog povezivanja.„Dakle traže se", rekla je Daria Pinjuh Budisavljević, profesor u sektoru šumarstva - programa srednje škole Matije Antuna Reljkovića, „sve one osobine koje obilježavaju šumskog radnika kao kvalitetnog radnika" i dodala: „U svakoj ekipi nalaze se četiri natjecatelja, trenera i voditelja ekipe, a ekipa kao cjelina mora znati i moći koordinirati sa svime što je vezano za praktične vještine rada s motornom pilom."

Fotogaleriju pogledajte OVDJE