ECO HORTI LAB - Projekt
Autor: Ivan Lutz, 26. 3. 2013.

Srednja škola M. A. Reljković Slavonski Brod, u suradnjI s partnerima, pripremila je i provodi projekt pod nazivom „ECO HORTI LAB“ s ciljem korištenja  modernih inovativnih tehnologija kojima će učenici tijekom obrazovanja poboljšati  svoja znanja i vještine te na taj način postati konkurentniji i povećati svoje šanse na tržištu rada.

Trajanje projekta je 12 mjeseci.

Vrijednost projekta iznosi 233.628,49 Eur, od čega će se 186.926,15 Eur osigurati sredstvima EU.

CILJEVI PROJEKTA:

Projektom je planirano poboljšati  materijalne uvjete u Srednjoj školi „Matija Antun Reljković“ u Slavonskom Brodu i Srednjoj školi Ilok za izvođenje praktične nastave i uvođenje inovativnih metoda učenja i podučavanja kroz uspostavljanje proizvodnog edukacijsko-ekološkog parka te agro-ekonomskih modela  proizvodnje u organskoj hortikulturi.

Cilj projekta je unapređenje stručnih kompetencija u obje škole kroz unapređenje stručnog znanja i vještina, kao i pedagoških vještina, i kroz uvođenje novih metoda i tehnika učenja koje će rezultirati uvođenjem novog pristupa podučavanja orijentiranog učeniku što će potaknuti kreativnost učenika i njihovu usredotočenost na rješavanje problema, te u konačnosti, povećati njihovu konkurentnost na tržištu rada.

Ciljane skupine u projektu su strukovni i drugi profesori iz obje škole kojima će se omogućiti besplatna edukacija iz područja organske proizvodnje u hortikulturi i područja  agroekonomike te na taj način unaprijediti njihovo znanje iz područja novih metoda i tehnika podučavanja učenika.

Krajnji korisnici su 597 učenika poljoprivrednih škola u Slavonskom Brodu i Iloku koji će imati koristi od unaprijeđenih tehničkih kapaciteta, ali i 381.533 stanovnika partnerskih županija zbog usvajanja koncepta održivog reciklažnog gospodarenja.

GLAVNE AKTIVNOSTI:

1.                   Osiguranje materijalnih kapaciteta za izvođenje  praktične nastave

2.                   Izvođenje edukacija za profesore

2.1.     Organska proizvodnja u hortikulturi

2.2.     Agroekonomski modeli organske proizvodnje u hortikulturi

2.3.     Nove metode učenja i podučavanja

3.                   Izrada studijskih analiza potreba i trendova tržišta rada

4.                   Razvoj kurikuluma za organsku hortikulturu

5.                   Izrada i printanje priručnika

6.                   Aktivnosti vidljivosti

REZULTATI PROJEKTA:

1) unaprijeđeni materijalni kapaciteti za izvođenje praktične nastave