preskoči na sadržaj

Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod

Login
 

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2010.

Ukupno: 658868

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Bugarenje o Bugarskoj
Autor: Ivan Lutz, 8. 12. 2011.

Početkom studenog 2011. godine, profesori naše škole otputovali su u Bugarsku na prvi sastanak sudionika projekta OVIENT ( u okviru Comenius programa)  koji organizira i financira Europska Unija. Školska psihologinja Tea Botica i profesori Tanja Popović, Tomislav Barišić i Marija Vlasac predstavljali su u Bugarskoj našu školu u projektu europskih zemalja na temu poduzetništva.


SudjelovanjeSŠ Matije Antuna Reljkovića u projektu OVIENT u Bugarskoj

 

            Početkom studenog 2011. godine, profesori naše škole otputovali su u Bugarsku na prvi sastanak sudionika projekta OVIENT ( u okviru Comenius programa)  koji organizira i financira Europska Unija. Školska psihologinja Tea Botica i profesori Tanja Popović, Tomislav Barišić i Marija Vlasac predstavljali su u Bugarskoj našu školu u projektu europskih zemalja na temu poduzetništva. U  sklopu projekta OVIENT, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića će surađivati sa školama iz sedam različitih europskih zemalja; s Turskom, Bugarskom, Poljskom, Rumunjskom, Italijom, Španjolskom i Velikom Britanijom. Profesori naše škole koji sudjeluju u projektu su već navedenih troje profesora i školska psihologinja te profesorica Iva Bodrožić-Selak i dvadesetak učenika spremnih na obveze koje projekt ove veličine donosi. Program je u Bugarskoj službeno trajao tri dana; počeo je 1.11., a trajao je do 3.11. Vremenu koje su naši profesori proveli na putu treba dodati još dva dana vožnje koliko je okvirno potrebno da se vlakom proputuje ruta od Sofije do Slavonskog Broda; preko Hrvatske, kroz Srbiju i u Bugarsku. Svaka je škola poslala svoje predstavnike u Bugarsku, a konačno je odredište bila Vratza, gradić stotinjak kilometara udaljen od Sofije.

Profesori Tomislav Barišić i Tanja Popović ažurno bilježe tijek događanja

            Program je u Bugarskoj počeo u utorak, 1. 11., a domaćin je bila škola „Vasil Kunčov“ iz Vratze u kojoj se taj dan slavio školski praznik, Dan narodnih buditelja. U srijedu su gostujući profesori iz sedam europskih zemalja pred vracanskom školom dočekani s velikom pogačom i balkanskom šarenom soli, tradicionalnim znakom dobrodošlice i dobrih namjera. Nakon uvodnog dočeka pred školom, slijedili su ravnateljev pozdrav te učenički koncert s narodnim plesom, a zatim je na red došlo razgledanje škole (u kojoj se kraj nastavnog sata ne označava zvonom, nego pjesmom pomalo prigodnog naslova Today I don't feel like working anything). Nakon ugodnog druženja i ukusne bugarske hrane, profesore je čekao prvi službeni sastanak.

Sporazumijevanje rukama, nogama, ali ipak na engleski

             Službeni sastanci su se održavali svaki dan i na njima su profesori predstavili svoje škole i državne školske programe. Na sastancima je dogovoren raspored putovanja, odabrani su datumi za posjet sljedećim zemljama domaćinima i pokušao se utvrditi broj učenika i profesora koji će putovati na iduće sastanke. Turska je država koordinatorica ovog projekta i prema direkcijama turskih predstavnika odlučeno je što su učenički zadaci u projektu i o čemu će se raspravljati i što izlagati u pojedinim zemljama domaćinima u 2011. godini. U Bugarskoj su dakle dogovoreni ključni detalji idućih sastanaka i na njima su sudjelovali samo profesori. Na idućim će sastancima, u drugim državama domaćinima sudjelovati i učenici zbog kojih se zapravo i pokrenuo cijeli projekt i koji su njegov najvažniji dio. Cilj je projekta upoznavanje učenika s različitim kulturama, učenje stranih jezika i predstavljanje vlastitih ideja i rješenja konkretnog lokalnog problema na široj, europskoj razini.

Psihologinja Tea Botica i profesorica Marija Vlasac aktivno sudjeluju u dijalogu

            Osim na sastancima u školi, profesori su se družili i u slobodno vrijeme uz program koji su osmislili domaćini. Gostujuće su profesore domaćini proveli svojim gradom i u lokalnim muzejima predstavili svoje povijesno naslijeđe (među ostalim, tu je i stara tračanska kultura iz vremena ranog srednjeg vijeka). Naši su profesori među postavom vracanskog muzeja našli i podatke o Miroslavu Krleži koji je i sam svojedobno gostovao u Vratzi. Organiziran je i posjet lokalnoj spilji Ledenika koja je, zahvaljujući odličnom vodiču, zanimljivim stalaktitskim i stalagmitskim oblicima te pomalo izazovnoj ruti, bila jedno od zanimljivijih mjesta koja se posjetilo. Profesori su svoje višednevno druženje završili u četvrtak, oproštajnom večerom uz bugarske specijalitete (nakon kojih se cijeli postav ugošćenih profesora mogao prebaciti na veći konfekcijski broj) i uz bugarsku glazbu. U petak, 4.11., europska profesorska delegacija razišla se putem svojih zemalja – sve do sljedećeg sastanka koji će se održati u Hrvatskoj, u našem Slavonskom Brodu i našoj srednjoj školi.

Jake snage SŠ Matije Antuna Reljkovića

            Sve sudionike projekta u nadolazećim mjesecima očekuju ugodna druženja, razgledanja lokalnih zanimljivosti, upoznavanje stranih zemalja, druženje s ljudima raznih nacionalnosti i sklapanje novih prijateljstava. Osim humanističkih blagodati, rad na projektu donosi i egzaktne zadatke poput skupljanja podataka, rada na predstavljanju lokalnih problema i na njihovu rješavanju, rada na malim projektima, osmišljavanje loga projekta i sl. Projekt u kojem sudjeluje naša škola velika je čast i prilika, ali i odgovornost u koju se moramo aktivno uključiti i pokazati vlastite vrijednosti, kako one šire, hrvatske, tako i lokalne, školske. Priliku za dokazivanje imamo već u dvanaestom mjesecu.

Barišić: How do you spell...

Svi na okupu

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju